מגוון עצי פרי

אחד הדברים המספקים ביותר הינו לראות פרי על עץ שזה מכבר נטעת, פרי בשל של אבוקדו, מנגו או תפוז ישר מהעץ הפרטי נותן הרגשה משובבת, חיות ומלאות מאין כמותה. כמובן שאת כל הפירות ניתן להשיג בירקן השכונתי או בסופר מרקט אך נסו פעם לטעום תאנה שקטפתם היישר מהעץ בגינה, פשוט תענוג. התנאים בארץ ישראל מאפשרים לשתול סוגים רבים ומגוונים של עצי פרי ולקבל תמורה בזמן קצר יחסית.

במאמר זה נסקור מספר סוגים של עצי פרי , חלוקה לזנים ותנאי מזג אויר אופטימלים:

עץ אבוקדו – עץ האבוקדו הינו עץ פופלארי מאוד לשתילה, ניתן לשתול אותו לאורך ימות השנה אך חשוב לוודא שהוא מושקה באופן סדיר, הזנים הפופלארים של האבוקדו הינם: "אס", "אטינגר" ו"נאבל".
עץ מנגו – לעץ המנגו יכולת לתת תנובה יפה בגינה פרטית בהנחה שמקפידים על השקייה קבועה וסדירה, עץ המנגו מתאים למזג אויר חם, מתאים במיוחד לגידול באזור השפלה, בין הזנים הבולטים בארץ ניתן למצוא את ה"מאיה" ו"קיט".
עץ רימון – משתייך לקטגוריית העצים הנשירים, הרימון גדל בר בארץ ומתאים לתנאי האקלים באזורנו, ניתן לשתול אותו במשך כל השנה, "ראש פרד" הינו הזן המתוק של הרימון, כמו כן, לרימון ישנם גם זנים חמצמצים יותר.
עץ שסק– עץ שסק הינו עץ גדול יחסית, הוא מתאים לגידול באזורים רבים בארץ, עץ השסק מניב פירות רבים אשר מגיעים מיד לאחר החורף.
עצי פרי הדר – משפחה ענפה ובה מינים רבים, ישנה השערה שמשפחה זו הגיעה אלינו מאזור הודוסין, אחד הנציגים הוותקים בארץ הינו עץ האתרוג, בין המינים החשובים נמנים לימון,תפוז, קלמנטינה ואשכולית זנים נפוצים של התפוז הינם :"שמוטי" "וושינגטון טבורי" הזן המוכר של קלמנטינה הינו "מיכל" והלימון מתהדר בזני "יורקה" ו"וילה פרנקה".

דילוג לתוכן